HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Hamilton™ PRP-C18 Reversed-Phase HPLC Column Accessories - Guard Cartridges
Guard columns protect HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples thus prolonging analytical column life
| Particle Size | 12 to 20 μm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 1.5875 mm (0.0625 in.) |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Allure AK Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guard cartridge for columns
Restek™ Ultra HPLC Columns with Cyano Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Particle Size | 3 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L10 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Cyano Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| For Use With | Basic Pharmaceuticals, Steroids (Normal or Reverse Phase Conditions) or Other Basic Compounds |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Functionality/Interaction Type | Electrostatic/Dipole |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L10 |
Hamilton™ PRP™-X300 Ion Exclusion HPLC Columns
Polymeric column packing for the separation of alcohols and organic acids
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PRP-X300 |
| Temperature | 5°C to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 7 μm |
| Type | Column |
| Packing Material | PSDVB/Sulfonic Acid |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| Diameter (Metric) | 4.1 mm |
| pH | 1 to 13 |
| USP Type | L17 |
Restek™ Allure™ Silica Normal Phase HPLC Column, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pore Size: 60 Å; Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase |
| For Use With | Normal Phase Separation |
| Endcapped | No |
| Column Type | Normal Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Functionality/Interaction Type | H Bonding |
| Particle Size | 5 μm |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Hamilton™ PRP™-X200 Cation Exchange Columns
Analyze inorganic and organic cations using conductivity or UV detection. Separate mono or divalent cations depending on mobile phase conditions from 20 ppb to 200 ppm.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PRP-X200 |
| Temperature | 5°C to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| For Use With | Analyzing Inorganic and Organic Cations Using Conductivity or UV Detection |
| Column Type | Ion Exchange |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 10 μm |
| Flow Rate | 2 mL/min |
| Type | Column |
| Packing Material | PSDVB/Sulfonic Acid |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| Diameter (Metric) | 4.1 mm |
| pH | 1 to 13 |
| USP Type | L22 |
Restek™ Ultra Silica Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra; Silica |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C4 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Peptides and Small Proteins |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L26 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C8 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent for a wide range of analyses
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Pinnacle™ DB Silica Normal Phase HPLC Column, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 4%; Pore Size: 140 Å; Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase |
| For Use With | Normal Phase Separation |
| Endcapped | No |
| Column Type | Normal Phase |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Functionality/Interaction Type | H Bonding |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 4% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Pinnacle DB C8 Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 |
| Carbon Load | 6% |
| Phase | Monomeric |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C4 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L26 |
Restek™ Pinnacle™ DB C8 Specialty/Application Specific HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 6%; Pore Size: 140 Å; Column Phase: Reversed Phase
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Analysis of Basic Compounds or Bases Mixed with Acids/Neutrals |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Ligand Type | Monomeric C8 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 10 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L7 |
Restek™ Ultra C1 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra C1 |
|---|---|
| Stationary Phase | C1 |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |